Domowe rachunki zaczynają puchnąć? Sprawdź je i zmień dostawców!

7/9/2020

Jaki wpływ wywarły pandemia i praca zdalna na nasze regularne domowe opłaty? Czy taki, jak przewiduje autor bloga „Subiektywnie o finansach”: #ZostańWdomu i zapłać większe rachunki? Minęło już kilka tygodni od rozpoczęcia krajowej kwarantanny. Mamy wystarczające dane, by rozpocząć obserwację, czy i o ile wzrastają nasze domowe rachunki za media. I by podjąć działania.

Od czego zacząć?

Jeśli jeszcze nie masz konta w elektrycznym Biurze Obsługi Klienta (eBOK) u swojego dostawcy prądu czy gazu, to zarejestruj się poprzez dedykowaną stronę internetową. Uzyskasz możliwość monitorowania wysokości zużycia mediów poprzez historię odczytów liczników, wykresy zużycia i historię rachunków za poprzednie okresy rozliczeniowe. Niektórzy dostawcy udostępniają eBOK w aplikacji na urządzenia mobilne.

Sprawdzam!

Większość dostawców mediów posługuje się prognozami. Jeśli od marca zużyliśmy więcej prądu, gazu czy wody niż w poprzednich okresach rozliczeniowych, to na ostatniej fakturze dostawcy doliczą nam tzw. wyrównanie, a kolejne prognozy podwyższą do wysokości zużycia z bieżących miesięcy. A często są to faktury wystawione na kilka miesięcy do przodu, więc warto zastanowić się, czy będziemy - i czy chcemy - nadpłacać rachunki.

By sprawdzić, jak przeniesienie pracy do domu wpłynęło na zużycie mediów, porównajmy historyczne rozliczenia ze stanem obecnym. Na stronach niektórych dostawców, po wpisaniu aktualnej wartości z gazomierza lub licznika energii elektrycznej można wygenerować symulację przyszłego rachunku i porównać ją z wysokością poprzedniego rozliczenia. Symulacja przyszłego rachunku za prąd

Podobne obserwacje można poczynić na podstawie historii zużycia. Przykładowy wykres zużycia energii elektrycznej z eBOKa użytkownika indywidualnego. Przykładowy wykres zużycia energii elektrycznej z eBOKa użytkownika indywidualnego.

Takie porównanie możemy wykonać też samodzielnie. Na przykład, zużycie prądu w ostatnim okresie sprawdzimy spisując aktualną wartość zużytych kWh na mierniku licznika i odejmując od tej wartości stan licznika wpisany na ostatniej fakturze.

Jeśli mamy zastrzeżenia do wysokości zużycia energii, możemy wnioskować u dystrybutora o zbadanie układu pomiarowo-rozliczeniowego. Gdy jednak weryfikacja nie wykaże nieprawidłowości, zostaniemy obciążeni kosztami takiego badania.

Zmieniam!

Gdy wrócimy już do biur, lub gdy znacząco skrócimy czas pracy spędzany w domu możemy spowodować, by przyszłe faktury odpowiadały rzeczywistemu, czyli obniżonemu zużyciu.

U jednego z liderów sprzedaży gazu w Polsce istnieje możliwość samodzielnego odczytu stanu gazomierza i przekazania rzeczywistego stanu licznika poprzez konto eBOK na stronie internetowej dostawcy. Jednak na pewnych warunkach. Odczyty ręczne można rejestrować nie częściej niż raz w miesiącu. Dostawca nie ma też obowiązku uwzględniać naszego pomiaru w rozliczeniu, na przykład jeśli będzie niższy od poprzedniego - a taki przypadek tu omawiamy.

Dostawcy energii elektrycznej oferują e-odczyty, gdy to właściciel nieruchomości zawsze samodzielnie podaje wartość licznika i na tej - rzeczywistej, a nie prognozowanej - podstawie dokonywane jest każde rozliczenie. Minus - mamy kolejne cykliczne zadanie, o którym należy pamiętać albo śledzić przypomnienia sms.

Możliwa jest również zmiana prognoz telefonicznie, SMSem lub mailowo. Możemy także zwrócić się do dostawcy z wnioskiem o zwrot nadpłaconej kwoty. Właściwą ścieżkę postępowania wskaże nasz dostawca. Warto o to zapytać już dziś!

Następnie można by się zastanowić, na ile wzrost zużycia mediów zostanie zrównoważony oszczędnościami na transporcie do pracy, zamawianiu jedzenia i na leczeniu sezonowych infekcji, których nie złapaliśmy dzięki izolacji. Ale to już jest temat do osobnej analizy.

Polecamy na blogu

Płyta indukcyjna czy gazowa? Pomagamy wybrać bardziej opłacalną

Gdy urządzamy nową kuchnię lub podczas jej remontu, jedno z podstawowych pytań wymagających odpowiedzi, to gaz czy indukcja? Kuchnie z płytami indukcyjnymi różnią się bowiem znacznie od kuchni gazowych i to pod wieloma względami.
1/15/2021

Ogrzewanie domu pompą ciepła – czy to się opłaca?

Zielona energia, ekologiczne źródło ciepła, oszczędne ogrzewanie – tymi sformułowaniami najczęściej określa się nowoczesne sposoby ogrzewania budynków, do których bez wątpienia zaliczają się pompy ciepła.
1/15/2021

Koszty ogrzewania domu. Czym to zrobić najtaniej?

Koszty ogrzewania domu to jeden z tych wydatków, którego nie można pominąć przy planowaniu budżetu, szczególnie w porze zimowej. Faktury bywają wyjątkowym obciążeniem dla portfela, jednak trudno znaleźć sposób na racjonalizację kosztów.
1/15/2021

Klasy energetyczne – czym są i czym się różnią?

Klasy energetyczne to znakomity pomysł Unii Europejskiej, która swego czasu postanowiła na terenie wspólnoty określić dla obywateli i konsumentów poziom zużycia energii elektrycznej w poszczególnych urządzeniach.
1/15/2021

Jak zaoszczędzić na abonamencie telewizji, internecie i telefonie?

Trudno dziś wyobrazić sobie życie bez dostępu do internetu, bez telefonu w kieszeni, czy telewizji, która zapewnia nie tylko rozrywkę, ale ma także walory edukacyjne. Jak powszechnie wiadomo, każda z tych usług wiąże się z określonymi kosztami.
1/15/2021

Jak oszczędzać wodę? 7 pomysłów na oszczędzanie wody.

Skoro woda stanowi ponad 70% powierzchni Ziemi dlaczego w ogóle powinniśmy ją oszczędzać? Niestety większość tego stanowią morza i oceany, a więc słona woda nienadająca się do picia.
1/15/2021

Jak oszczędzać prąd? Kilka wskazówek oszczędzania na energii.

Początek roku to zazwyczaj czas gdy dostawcy energii elektrycznej podnoszą jej ceny. Mimo, iż rynek ten jest cały czas regulowany z roku na rok za energię elektryczną płacimy coraz więcej.
1/15/2021

Jak oszczędzać na kontach bankowych i innych produktach finansowych?

Rynek usług bankowych z roku na rok rośnie w siłę, co widać choćby w statystykach, wskazujących, że ponad 80% Polaków posiada konta bankowe. Co decyduje, że otwieramy rachunek osobisty w konkretnym banku?
1/15/2021

Czym jest budżet domowy i jak go zaplanować?

Czy należy planować swój budżet domowy? Każdy, kto świadomie podchodzi do dysponowania pieniędzmi przez siebie i swoją rodzinę wie od dawna, że planowanie budżetu domowego jest pewną koniecznością, obowiązkiem, który jednak spełnia się z przyjemnością.
1/15/2021

3 najważniejsze porady dla osób inwestujących w nieruchomości (nie tylko początkujących)!

Internet pęka w szwach od porad dla osób, które zaczynają inwestować w nieruchomości lub dopiero się nad tym zastanawiają. A co z osobami które już „siedzą” w tym temacie? W tym artykule poruszymy kilka rad dla początkujących jak i tych trochę bardziej zaawansowanych.
12/18/2020

Odzyskaj kontrolę nad rachunkami!

Ta strona korzysta z plików cookies.