Dzień bez samochodu!

9/21/2020

22 września obchodzimy międzynarodowy dzień bez samochodu i z tego powodu postanowiliśmy przedstawić Wam kilka ciekawostek z nim związanych.

W Polsce obchodzimy to święto już od 2004 roku pod patronatem Ministerstwa Środowiska, jednak obchodzi się je niemal na całym świecie. W tym dniu promuje się przemieszczanie bardziej ekologicznymi od aut środkami transportu. W wielu miastach z okazji tego święta kierowcy za okazaniem dowodu rejestracyjnego mogą bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej. Darmowe przemieszczanie się transportem publicznym ma na celu zmniejszenie wytwarzanych spalin chociaż przez ten jeden dzień oraz zachęcenie osób mobilnych do częstszego korzystania z komunikacji miejskiej. Władze niektórych miast dodatkowo zamykają centrum miasta dla ruchu samochodowego.

W ten dzień szczególnie ważnym jest podnoszenie świadomości o rosnącym problemie jakim jest negatywny wpływ samochodów na środowisko. W tym roku w akcji bierze udział 1 268 miast oraz 227 podmiotów takich jak uczelnie, firmy prywatne czy organizacje pozarządowe. Przykładem jest Ministerstwo Energii, które swoim pracownikom udostępniło możliwość darmowego wypożyczenia rowerów elektrycznych. Są one doskonałą alternatywą dla powszechnie dostępnych środków transportu. Rowery elektryczne podbijają ulice zachodniej Europy ze względu na swoją praktyczność i wygodę. Dzięki zamontowanemu silnikowi ograniczają wysiłek fizyczny oraz udostępniają możliwość przemieszczania się na dłuższych dystansach. Takim rowerem można ominąć korki oraz bez wysiłku podjechać na wzniesienie.

Bardzo popularnym w Polsce sposobem przemieszczania się stały się hulajnogi elektryczne. Są one dostępne w większości polskich miast i codziennie zdobywają nowych fanów. Do wypożyczenia takiej hulajnogi wystarczy jedynie aplikacja w telefonie. Jest to świetna zabawa oraz patent na szybkie przemieszczanie się po mieście, ponieważ rozpędzają się od 25–35 km/h. Ze względu na tę prędkość, zostaną niedługo wprowadzone przepisy drogowe dotyczące tego środka transportu.

Jak widać jest wiele dostępnych alternatyw, które są zdecydowanie mniej inwazyjne dla środowiska. Pamiętajmy, że każdy z Nas jest odpowiedzialny za Planetę, na której żyjemy. Warto mieć tego świadomość i dzień bez samochodu świętować częściej niż raz w roku.

Całym Zespołem Moje Usługi zachęcamy do wzięcia udziału w akcji!

Polecamy na blogu

Płyta indukcyjna czy gazowa? Pomagamy wybrać bardziej opłacalną

Gdy urządzamy nową kuchnię lub podczas jej remontu, jedno z podstawowych pytań wymagających odpowiedzi, to gaz czy indukcja? Kuchnie z płytami indukcyjnymi różnią się bowiem znacznie od kuchni gazowych i to pod wieloma względami.
1/15/2021

Ogrzewanie domu pompą ciepła – czy to się opłaca?

Zielona energia, ekologiczne źródło ciepła, oszczędne ogrzewanie – tymi sformułowaniami najczęściej określa się nowoczesne sposoby ogrzewania budynków, do których bez wątpienia zaliczają się pompy ciepła.
1/15/2021

Koszty ogrzewania domu. Czym to zrobić najtaniej?

Koszty ogrzewania domu to jeden z tych wydatków, którego nie można pominąć przy planowaniu budżetu, szczególnie w porze zimowej. Faktury bywają wyjątkowym obciążeniem dla portfela, jednak trudno znaleźć sposób na racjonalizację kosztów.
1/15/2021

Klasy energetyczne – czym są i czym się różnią?

Klasy energetyczne to znakomity pomysł Unii Europejskiej, która swego czasu postanowiła na terenie wspólnoty określić dla obywateli i konsumentów poziom zużycia energii elektrycznej w poszczególnych urządzeniach.
1/15/2021

Jak zaoszczędzić na abonamencie telewizji, internecie i telefonie?

Trudno dziś wyobrazić sobie życie bez dostępu do internetu, bez telefonu w kieszeni, czy telewizji, która zapewnia nie tylko rozrywkę, ale ma także walory edukacyjne. Jak powszechnie wiadomo, każda z tych usług wiąże się z określonymi kosztami.
1/15/2021

Jak oszczędzać wodę? 7 pomysłów na oszczędzanie wody.

Skoro woda stanowi ponad 70% powierzchni Ziemi dlaczego w ogóle powinniśmy ją oszczędzać? Niestety większość tego stanowią morza i oceany, a więc słona woda nienadająca się do picia.
1/15/2021

Jak oszczędzać prąd? Kilka wskazówek oszczędzania na energii.

Początek roku to zazwyczaj czas gdy dostawcy energii elektrycznej podnoszą jej ceny. Mimo, iż rynek ten jest cały czas regulowany z roku na rok za energię elektryczną płacimy coraz więcej.
1/15/2021

Jak oszczędzać na kontach bankowych i innych produktach finansowych?

Rynek usług bankowych z roku na rok rośnie w siłę, co widać choćby w statystykach, wskazujących, że ponad 80% Polaków posiada konta bankowe. Co decyduje, że otwieramy rachunek osobisty w konkretnym banku?
1/15/2021

Czym jest budżet domowy i jak go zaplanować?

Czy należy planować swój budżet domowy? Każdy, kto świadomie podchodzi do dysponowania pieniędzmi przez siebie i swoją rodzinę wie od dawna, że planowanie budżetu domowego jest pewną koniecznością, obowiązkiem, który jednak spełnia się z przyjemnością.
1/15/2021

3 najważniejsze porady dla osób inwestujących w nieruchomości (nie tylko początkujących)!

Internet pęka w szwach od porad dla osób, które zaczynają inwestować w nieruchomości lub dopiero się nad tym zastanawiają. A co z osobami które już „siedzą” w tym temacie? W tym artykule poruszymy kilka rad dla początkujących jak i tych trochę bardziej zaawansowanych.
12/18/2020

Odzyskaj kontrolę nad rachunkami!

Ta strona korzysta z plików cookies.