Fotowoltaika – wady i zalety, montaż, cena i wiele innych

10/9/2020

Energia ze słońca czyli fotowoltaika. W dzisiejszym artykule zebraliśmy najbardziej nurtujące Was pytania. Przyjrzyj się odpowiedziom eksperta i dowiedz się: jak to działa, jakie są wady i zalety, ile to kosztuje i wiele innych!

Zaczynając od podstaw: czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika jest energią elektryczną produkowaną z promieni ze słońca.

Ze względu na swoje właściwości, najczęściej wykorzystywanym pierwiastkiem w fotowoltaice jest krzem. Panele słoneczne są płytami krzemowymi zbudowanymi z dwóch warstw oddzielonych od siebie barierą potencjału. Energia fotonu, czyli najmniejszej jednostka światła, padająca na ogniwo, uwalnia dodatkowe elektrony znajdujące się w górnej warstwie krzemu, powodując ich przemieszczanie. Powstaje różnica potencjału, czyli napięcie elektryczne. Zamknięcie obwodu odbiornikiem energii elektrycznej powoduje przepływ prądu pomiędzy płytkami.

Dlaczego warto?

Warto instalować fotowoltaikę w celu minimalizacji kosztów prądu na okres żywotności instalacji (od 25 do 50 lat w zależności od materiałów). Instalacja fotowoltaiczna powinna być dopasowana do zużycia prądu w domu w skali roku. W zależności od wielkości instalacji, czas zwrotu instalacji fotowoltaicznej w domu wynosi między 4 a 10 lat.

Po zwrocie inwestycji i przez resztę czasu użytkowania paneli, jedyny koszt cykliczny to opłata przesyłowa. W przypadku średniego domu jednorodzinnego (150m2) koszt opłaty przesyłowej w 2020 roku waha się między 80 a 120 zł rocznie.

Ile kosztuje założenie fotowoltaiki? Ile wynosi obecna dotacja rządowa?

W 2020 r., przy małych instalacjach domowych, 1 kW zainstalowanej fotowoltaiki kosztuje między 3 500 a 5 000 zł. Średniej wielkości dom 150m2 przeważnie wymaga instalacji 3 kW. Cena zależy od wielkości instalacji i typu wybranych elementów systemu fotowoltaicznego. Na cenę oczywiście ma wpływ nie tylko wielkość instalacji , ale również nasłonecznienie dachu.Instalacja na południowej stronie dachu będzie bardziej wydajna niż instalacja z położeniem wschód-zachód. Jednak instalację fotowoltaiczną można zamontować praktycznie na każdej powierzchni dachu skośnego i płaskiego (na płaskim z pomocą dodatkowych stelaży) jak i na gruncie.

Obecnie fotowoltaika cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko ze względu na swoje ekologiczne i ekonomiczne uzasadnienie, ale przede wszystkim na obecne dofinansowanie i ulgi podatkowe. Każde gospodarstwo domowe może ubiegać się o dofinansowanie z rządowego programu "Mój Prąd" w wysokości 5 000 zł. Istnieją również inne źródła dofinansowania jak na przykład: "Czyste Powietrze", "Energia Plus" lub "Agroenergia dla rolników". W dodatku, w ramach inwestycji gospodarstwa domowego można obecnie liczyć na “termomodernizacyjną” ulgę podatkową. Ulga termomodernizacyjna pozwala osobom fizycznym odliczyć od podstawy podatku dochodowego wydatki poniesione na instalację fotowoltaiczną do kwoty 53 000 zł.

Od czego zacząć, jeśli zdecydujemy się na instalację?

Podstawowym elementem do wyliczenia opłacalności fotowoltaiki jest zużycie prądu w skali roku. Im większe zużycie tym bardzie opłacalna będzie instalacja fotowoltaiczna. Można uznać, że na podstawie obowiązujących warunków cenowych i prawnych, instalacja w gospodarstwie domowym opłaca się od 2 500 kWh zużycia prądu w skali roku, czyli wtedy kiedy opłaty za prąd przewyższają miesięcznie około 150zl

Jak długo trwa montaż? Kiedy najlepiej montować? Ile trwają formalności – od momentu decyzji do czasu zakończenia instalacji?

Sam montaż instalacji fotowoltaicznej dla domu trwa kilka dni. Dla ogólnego bezpieczeństwa a szczególnie dla bezpieczeństwa instalatorów podczas montażu warto instalować fotowoltaikę na dachu podczas umiarkowanej pogody. Nie jest polecone instalowanie fotowoltaiki podczas mrozów, intensywnych opadów deszczu lub podczas upałów. Ustawowo po zgłoszeniu instalacji do operatora sieci energetycznej, operator ma 30 dni na wymianę licznika elektrycznego na licznik dwukierunkowy

Standardowo od podpisania umowy z wykonawcą do uruchomienia instalacji po wymianie licznika to okres około 6 – 8 tygodni. Zmiana licznika na dwukierunkowy jest niezbędna do uruchomienia instalacji fotowoltaicznej.

Na co zwrócić uwagę wybierając firmę do montażu?

Przede wszystkim firma powinna posiadać odpowiednie certyfikaty do instalacji systemów fotowoltaicznych. Im dłużej firma działa na rynku, tym więcej instalacji zostało przez nią wykonanych i tym mniejsze ryzyko, że popełni konstrukcyjne błędy przy kolejnym projekcie.

Doświadczona firma instalacyjna powinna rozpocząć projekt instalacji fotowoltaicznej od analizy zużycia prądu w domu tak, aby instalacja była dopasowana do potrzeb klienta. Więcej informacji na temat wyboru oferty i instalatora można znaleźć pod następnymi linkami: Jak wybrać instalatora? i Jak wybrać ofertę?

Co się dzieje z niewykorzystaną energią?

Niewykorzystana energia jest wysyłana do sieci poprzez licznik dwukierunkowy który musi zastąpić licznik jednokierunkowy posiadany przez większość odbiorców w domach które nie produkują prądu.

Dzięki ustawy OZE z 20 lutego 2015 r. oraz jej nowelizacji, które wprowadziły status prosumenta (kiedy odbiorca jest jednocześnie producentem energii), możemy korzystać z sieci energetycznej jako akumulator. Oddając niewykorzystywaną energię do sieci energetycznej operator sieci umożliwia nam odebranie 80% oddanej energii w przeciągu roku od momentu oddania energii (pozostałe 20% oddanej energii zostają po stronie operatora w ramach opłaty za magazynowanie).

Co jeśli jednak nie wyprodukuję tyle energii ile potrzebuję zużyć (rozpocznę jakąś działalność albo pogoda będzie bezsłoneczna)?

W przypadku braku wystarczającej produkcji energii elektrycznej z fotowoltaiki w skali roku na pokrycie potrzeb własnych, instalacja domowa przypięta do sieci przez licznik dwukierunkowy będzie korzystać z energii z sieci w ten sam sposób jak przed instalacją fotowoltaiczną. Jednak nasłonecznienie w Polsce jest o tyle stabilne w skali roku, że nie powinno dojść do takich sytuacji.

Na koniec kalkulacja oszczędności dziś i potencjalnych oszczędności w przyszłości – rynek prądu, podwyżki , prognozy.

Przy obecnych warunkach cenowych i prawnych, dom jednorodzinny może oczekiwać zwrotu inwestycji już w ciągu 7 lat. Okres gwarancji paneli fotowoltaicznych to 25 lat, oszczędność przez ten czas jest szacowana na 51 840 zł.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Dobry Prąd.

Polecamy na blogu

Dzień bez samochodu!

22 września obchodzimy międzynarodowy dzień bez samochodu i z tego powodu postanowiliśmy przedstawić Wam kilka ciekawostek z nim związanych.
9/21/2020

Jak zapanować nad budżetem wysyłając swoje pociechy do szkoły?

Rozpoczęcie roku szkolnego to nieodłączny element września. W tym artykule znajdziesz praktyczne porady jak zorganizować ten czas i przede wszystkim - budżet w jego trakcie.
8/27/2020

Domowe rachunki zaczynają puchnąć? Sprawdź je i zmień dostawców!

Jaki wpływ wywarły pandemia i praca zdalna na nasze regularne domowe opłaty? Minęło już kilka tygodni od rozpoczęcia krajowej kwarantanny. Mamy wystarczające dane, by rozpocząć obserwację, czy i o ile wzrastają nasze domowe rachunki za media. I by podjąć działania.
7/9/2020

Automatyczne płatności z zapisanej karty w Moich Usługach

Z tego artykułu dowiesz się, czym jest autopłatność w serwisie Moje Usługi, jakie daje korzyści oraz kiedy i jak możesz z niej korzystać. Poznasz też opinie pierwszych klientów, którzy skorzystali z autopłatności.
7/1/2020

Wszystko co musisz wiedzieć o technologii 5G - potwierdzamy fakty i obalamy mity.

Dowiedz się czym jest sieć 5G. Jaka jest różnica pomiędzy nią a 4G/LTE? Czy jest szkodliwa dla zdrowia? Jakie są korzyści z tej technologii? Wszystkiego dowiesz się w wywiadzie z Dyrektorem Zarządzającym Fundacji Digital Poland. Rozmowę prowadzi Izabela Bogumił - Dyrektor Zarządzający Sektorem Telekomunikacyjnym, Mediowym i Technologicznym w ING Banku Śląskim.
5/26/2020

Piętnaście tysięcy klientów jest już z nami!

Kiedy 8 miesięcy temu świętowaliśmy uruchomienie serwisu Moje Usługi, nie przypuszczaliśmy, że tak szybko przyjdzie nam cieszyć się kolejnymi sukcesami. Zaledwie trzy miesiące temu było z nami 10 tysięcy użytkowników – teraz jest nas już 15 tysięcy!
5/18/2020

6 powodów, dla których tracisz kontrolę nad opłatami cyklicznymi

Jeszcze kilkanaście lat temu dostawałeś rachunki „w papierze”. Chodziłeś systematycznie na pocztę lub do banku, ustawiałeś się w długiej kolejce i za jednym zamachem opłacałeś prąd, gaz i całą resztę. „Kwitki” z pieczątką wrzucałeś do kartonowej teczki z napisem ”opłaty” i tak co miesiąc.
5/7/2020

Zachowanie odległości i społeczny dystans to dziś najdojrzalsza forma miłości

Wielu z nas przełączyło się na tryb on-line. Również seniorzy, którzy dotąd nie mogli lub nie chcieli korzystać ze zdalnych rozwiązań, za namową bliskich, coraz bardziej się do nich przekonują. Oto historia jednego z naszych klientów.
4/22/2020

Odzyskaj kontrolę nad rachunkami!

Ta strona korzysta z plików cookies.