Fotowoltaika – wady i zalety, montaż, cena i wiele innych

10/9/2020

Energia ze słońca czyli fotowoltaika. W dzisiejszym artykule zebraliśmy najbardziej nurtujące Was pytania. Przyjrzyj się odpowiedziom eksperta i dowiedz się: jak to działa, jakie są wady i zalety, ile to kosztuje i wiele innych!

Zaczynając od podstaw: czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika jest energią elektryczną produkowaną z promieni ze słońca.

Ze względu na swoje właściwości, najczęściej wykorzystywanym pierwiastkiem w fotowoltaice jest krzem. Panele słoneczne są płytami krzemowymi zbudowanymi z dwóch warstw oddzielonych od siebie barierą potencjału. Energia fotonu, czyli najmniejszej jednostka światła, padająca na ogniwo, uwalnia dodatkowe elektrony znajdujące się w górnej warstwie krzemu, powodując ich przemieszczanie. Powstaje różnica potencjału, czyli napięcie elektryczne. Zamknięcie obwodu odbiornikiem energii elektrycznej powoduje przepływ prądu pomiędzy płytkami.

Dlaczego warto?

Warto instalować fotowoltaikę w celu minimalizacji kosztów prądu na okres żywotności instalacji (od 25 do 50 lat w zależności od materiałów). Instalacja fotowoltaiczna powinna być dopasowana do zużycia prądu w domu w skali roku. W zależności od wielkości instalacji, czas zwrotu instalacji fotowoltaicznej w domu wynosi między 4 a 10 lat.

Po zwrocie inwestycji i przez resztę czasu użytkowania paneli, jedyny koszt cykliczny to opłata przesyłowa. W przypadku średniego domu jednorodzinnego (150m2) koszt opłaty przesyłowej w 2020 roku waha się między 80 a 120 zł rocznie.

Ile kosztuje założenie fotowoltaiki? Ile wynosi obecna dotacja rządowa?

W 2020 r., przy małych instalacjach domowych, 1 kW zainstalowanej fotowoltaiki kosztuje między 3 500 a 5 000 zł. Średniej wielkości dom 150m2 przeważnie wymaga instalacji 3 kW. Cena zależy od wielkości instalacji i typu wybranych elementów systemu fotowoltaicznego. Na cenę oczywiście ma wpływ nie tylko wielkość instalacji , ale również nasłonecznienie dachu.Instalacja na południowej stronie dachu będzie bardziej wydajna niż instalacja z położeniem wschód-zachód. Jednak instalację fotowoltaiczną można zamontować praktycznie na każdej powierzchni dachu skośnego i płaskiego (na płaskim z pomocą dodatkowych stelaży) jak i na gruncie.

Obecnie fotowoltaika cieszy się ogromnym zainteresowaniem nie tylko ze względu na swoje ekologiczne i ekonomiczne uzasadnienie, ale przede wszystkim na obecne dofinansowanie i ulgi podatkowe. Każde gospodarstwo domowe może ubiegać się o dofinansowanie z rządowego programu "Mój Prąd" w wysokości 5 000 zł. Istnieją również inne źródła dofinansowania jak na przykład: "Czyste Powietrze", "Energia Plus" lub "Agroenergia dla rolników". W dodatku, w ramach inwestycji gospodarstwa domowego można obecnie liczyć na “termomodernizacyjną” ulgę podatkową. Ulga termomodernizacyjna pozwala osobom fizycznym odliczyć od podstawy podatku dochodowego wydatki poniesione na instalację fotowoltaiczną do kwoty 53 000 zł.

Od czego zacząć, jeśli zdecydujemy się na instalację?

Podstawowym elementem do wyliczenia opłacalności fotowoltaiki jest zużycie prądu w skali roku. Im większe zużycie tym bardzie opłacalna będzie instalacja fotowoltaiczna. Można uznać, że na podstawie obowiązujących warunków cenowych i prawnych, instalacja w gospodarstwie domowym opłaca się od 2 500 kWh zużycia prądu w skali roku, czyli wtedy kiedy opłaty za prąd przewyższają miesięcznie około 150zl

Jak długo trwa montaż? Kiedy najlepiej montować? Ile trwają formalności – od momentu decyzji do czasu zakończenia instalacji?

Sam montaż instalacji fotowoltaicznej dla domu trwa kilka dni. Dla ogólnego bezpieczeństwa a szczególnie dla bezpieczeństwa instalatorów podczas montażu warto instalować fotowoltaikę na dachu podczas umiarkowanej pogody. Nie jest polecone instalowanie fotowoltaiki podczas mrozów, intensywnych opadów deszczu lub podczas upałów. Ustawowo po zgłoszeniu instalacji do operatora sieci energetycznej, operator ma 30 dni na wymianę licznika elektrycznego na licznik dwukierunkowy

Standardowo od podpisania umowy z wykonawcą do uruchomienia instalacji po wymianie licznika to okres około 6 – 8 tygodni. Zmiana licznika na dwukierunkowy jest niezbędna do uruchomienia instalacji fotowoltaicznej.

Na co zwrócić uwagę wybierając firmę do montażu?

Przede wszystkim firma powinna posiadać odpowiednie certyfikaty do instalacji systemów fotowoltaicznych. Im dłużej firma działa na rynku, tym więcej instalacji zostało przez nią wykonanych i tym mniejsze ryzyko, że popełni konstrukcyjne błędy przy kolejnym projekcie.

Doświadczona firma instalacyjna powinna rozpocząć projekt instalacji fotowoltaicznej od analizy zużycia prądu w domu tak, aby instalacja była dopasowana do potrzeb klienta. Więcej informacji na temat wyboru oferty i instalatora można znaleźć pod następnymi linkami: Jak wybrać instalatora? i Jak wybrać ofertę?

Co się dzieje z niewykorzystaną energią?

Niewykorzystana energia jest wysyłana do sieci poprzez licznik dwukierunkowy który musi zastąpić licznik jednokierunkowy posiadany przez większość odbiorców w domach które nie produkują prądu.

Dzięki ustawy OZE z 20 lutego 2015 r. oraz jej nowelizacji, które wprowadziły status prosumenta (kiedy odbiorca jest jednocześnie producentem energii), możemy korzystać z sieci energetycznej jako akumulator. Oddając niewykorzystywaną energię do sieci energetycznej operator sieci umożliwia nam odebranie 80% oddanej energii w przeciągu roku od momentu oddania energii (pozostałe 20% oddanej energii zostają po stronie operatora w ramach opłaty za magazynowanie).

Co jeśli jednak nie wyprodukuję tyle energii ile potrzebuję zużyć (rozpocznę jakąś działalność albo pogoda będzie bezsłoneczna)?

W przypadku braku wystarczającej produkcji energii elektrycznej z fotowoltaiki w skali roku na pokrycie potrzeb własnych, instalacja domowa przypięta do sieci przez licznik dwukierunkowy będzie korzystać z energii z sieci w ten sam sposób jak przed instalacją fotowoltaiczną. Jednak nasłonecznienie w Polsce jest o tyle stabilne w skali roku, że nie powinno dojść do takich sytuacji.

Na koniec kalkulacja oszczędności dziś i potencjalnych oszczędności w przyszłości – rynek prądu, podwyżki , prognozy.

Przy obecnych warunkach cenowych i prawnych, dom jednorodzinny może oczekiwać zwrotu inwestycji już w ciągu 7 lat. Okres gwarancji paneli fotowoltaicznych to 25 lat, oszczędność przez ten czas jest szacowana na 51 840 zł.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Dobry Prąd.

Polecamy na blogu

Płyta indukcyjna czy gazowa? Pomagamy wybrać bardziej opłacalną

Gdy urządzamy nową kuchnię lub podczas jej remontu, jedno z podstawowych pytań wymagających odpowiedzi, to gaz czy indukcja? Kuchnie z płytami indukcyjnymi różnią się bowiem znacznie od kuchni gazowych i to pod wieloma względami.
1/15/2021

Ogrzewanie domu pompą ciepła – czy to się opłaca?

Zielona energia, ekologiczne źródło ciepła, oszczędne ogrzewanie – tymi sformułowaniami najczęściej określa się nowoczesne sposoby ogrzewania budynków, do których bez wątpienia zaliczają się pompy ciepła.
1/15/2021

Koszty ogrzewania domu. Czym to zrobić najtaniej?

Koszty ogrzewania domu to jeden z tych wydatków, którego nie można pominąć przy planowaniu budżetu, szczególnie w porze zimowej. Faktury bywają wyjątkowym obciążeniem dla portfela, jednak trudno znaleźć sposób na racjonalizację kosztów.
1/15/2021

Klasy energetyczne – czym są i czym się różnią?

Klasy energetyczne to znakomity pomysł Unii Europejskiej, która swego czasu postanowiła na terenie wspólnoty określić dla obywateli i konsumentów poziom zużycia energii elektrycznej w poszczególnych urządzeniach.
1/15/2021

Jak zaoszczędzić na abonamencie telewizji, internecie i telefonie?

Trudno dziś wyobrazić sobie życie bez dostępu do internetu, bez telefonu w kieszeni, czy telewizji, która zapewnia nie tylko rozrywkę, ale ma także walory edukacyjne. Jak powszechnie wiadomo, każda z tych usług wiąże się z określonymi kosztami.
1/15/2021

Jak oszczędzać wodę? 7 pomysłów na oszczędzanie wody.

Skoro woda stanowi ponad 70% powierzchni Ziemi dlaczego w ogóle powinniśmy ją oszczędzać? Niestety większość tego stanowią morza i oceany, a więc słona woda nienadająca się do picia.
1/15/2021

Jak oszczędzać prąd? Kilka wskazówek oszczędzania na energii.

Początek roku to zazwyczaj czas gdy dostawcy energii elektrycznej podnoszą jej ceny. Mimo, iż rynek ten jest cały czas regulowany z roku na rok za energię elektryczną płacimy coraz więcej.
1/15/2021

Jak oszczędzać na kontach bankowych i innych produktach finansowych?

Rynek usług bankowych z roku na rok rośnie w siłę, co widać choćby w statystykach, wskazujących, że ponad 80% Polaków posiada konta bankowe. Co decyduje, że otwieramy rachunek osobisty w konkretnym banku?
1/15/2021

Czym jest budżet domowy i jak go zaplanować?

Czy należy planować swój budżet domowy? Każdy, kto świadomie podchodzi do dysponowania pieniędzmi przez siebie i swoją rodzinę wie od dawna, że planowanie budżetu domowego jest pewną koniecznością, obowiązkiem, który jednak spełnia się z przyjemnością.
1/15/2021

3 najważniejsze porady dla osób inwestujących w nieruchomości (nie tylko początkujących)!

Internet pęka w szwach od porad dla osób, które zaczynają inwestować w nieruchomości lub dopiero się nad tym zastanawiają. A co z osobami które już „siedzą” w tym temacie? W tym artykule poruszymy kilka rad dla początkujących jak i tych trochę bardziej zaawansowanych.
12/18/2020

Odzyskaj kontrolę nad rachunkami!

Ta strona korzysta z plików cookies.